LokalneInformacje.pl

Najważniejsze informacje z Kębłowa i okolic!

Informacje

Nie przechodź obojętnie obok bezdomnych!

Wiele z osób dotkniętych bezdomnością, pomimo świadomości zagrożenia wychłodzeniem, nie zmienia trybu życia, nie chce lub nie jest w stanie zapewnić sobie właściwej opieki i nie szuka właściwej ochrony przed chłodem. Nie przechodźmy obojętnie obok takich osób, gdy potrzebują pomocy – apelują wolsztyńscy policjanci. Informacja przekazana służbom ratowniczym może w konkretnych okolicznościach nawet ocalić ludzkie życie.

Bezdomność to poważny problem społeczny, który budzi u policjantów największe wątpliwości prawne, a niekiedy dylematy moralne. Należy pamiętać, że osoby bezdomne to w większości ludzie niezaradni, bez ciepłej odzieży, głodni i zmarznięci.

Żyjąc w niedostatku są bardziej niż inni narażeni na utratę zdrowia lub życia i potrzebują pomocy. Niechlujny, niekiedy odradzający wygląd osób bezdomnych, podejrzenia o choroby, skłonności do alkoholu, praktyki nachalnego żebractwa, w odbiorze społecznym stanowią zagrożenie dla bezpieczeństwa. Przeciętnego Polaka posiadającego tak utrwalony obraz bezdomnego nie interesuje już istota problemu. Dlaczego te osoby stały się bezdomnymi? Czy są głodni? Gdzie ich umieścić?

Brak pomocy najbliższych, ograniczenia ruchowe, wędrowny tryb życia oraz uzależnienia mogą stanowić przyczynę utraty życia z powodu wychłodzenia organizmu. Nadużywany w tych warunkach alkohol w znacznym stopniu zwiększa zagrożenie. Niebezpieczeństwo to dotyczy głównie osób niepełnosprawnych, w podeszłym wieku, samotnych. Statystyki wskazują, że pomimo podejmowanych przez wiele instytucji,w tym także przez Policję, działań ochronnych w tym zakresie, każdego roku odnotowywane są przypadki zgonów spowodowanych wychłodzeniem organizmu.

Adresy placówek działających na rzecz bezdomnych:

  • Wojewódzkie Centrum Zarządzania Kryzysowego w Poznaniu – infolinia 195 15,
  • Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie w Wolsztynie ul. 5 Stycznia 5 tel. 68 384 33 76,
  • Ośrodek Pomocy Społecznej w Wolsztynie ul. 5 Stycznia 47, tel. 68 384 56 11,
  • Ośrodek Pomocy Społecznej w Siedlcu ul. Zbąszyńska 17, tel. 68 384 85 21,
  • Ośrodek Pomocy Społecznej w Przemęcie ul. Jagiellońska 8, tel. 65 549 71 66,
  • Dom Charytatywny „Pomocna Dłoń”, Błońsko 37a, tel. 61 444 30 01,
  • Stowarzyszenie „Ruch Obrony Bezrobotnych i Biednych” w Gostyniu ul. Przy Dworcu 3, tel. 692 912 008,
  • Chrześcijański Ośrodek dla Osób Uzależnionych „Nowa Nadzieja”, Janowice Wielkie ul. Sportowa 5, tel. 75 751 51 66

źródło Policja Wolsztyn

Redaktor naczelny portalu LokalneInformacje.pl - Najważniejsze informacje z Kębłowa i okolicy! Właściciel firmy, która jest wydawcą portalu.